Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Kolejne spotkanie w sprawie gazociągu Nord Stream

2 lutego br. w ambasadzie RP w Berlinie odbyło się spotkanie delegacji polskiej z przedstawicielami konsorcjum Nord Stream. Przewodniczącym delegacji polskiej był prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Jarosław Siergiej, na czele delegacji reprezentującej konsorcjum Nord Stream stanął Jens Lange.

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom strony polskiej spotkanie nie przyniosło przełomu.
Nord Stream podtrzymał swoje stanowisko zgodnie z którym, nie ma przesłanek do zagłębienia rurociągu w dno morskie, ponieważ jego obecne ułożenie umożliwia wchodzenie do Świnoujścia statków o zanurzeniu 13,5 m.
Takiemu stanowisku zdecydowanie sprzeciwia się Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., którego prezes  Jarosław Siergiej wielokrotnie podkreślał, że ułożenie gazociągu na dnie w miejscu przecięcia z głównymi szlakami żeglugowymi prowadzącymi do portu w Świnoujścia może w przyszłości uniemożliwić jego rozwój.
Stanowisko Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. w tym zakresie od chwili rozpoczęcia inwestycji Nord Stream pozostaje niezmienne.
Strony ustaliły, że nadal odbywać się będą spotkania eksperckie, na których Nord Stream w sposób szczegółowy przedstawi uwarunkowania techniczne i technologiczne do wkopania rurociągu w przyszłości. Oczekujemy, że w ten sposób konsorcjum uwiarygodni zapewnienia, które wcześniej publicznie składało.
Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec lutego lub na początku marca br.

Wojciech Sobecki
rzecznik prasowy