Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Wizyta gości z Litwy

27.04.2011 w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. odbyło się spotkanie przedstawicieli naszej spółki z reprezentantami zarządu portu w Kłajpedzie oraz firm przeładunkowych działających na terenie litewskiego portu.

W spotkaniu uczestniczyła pani ambasador Litwy w Polsce Loreta Zakareviciane, Konsul Honorowy Polski w Kłajpedzie Tadeusz Macioł oraz Konsul Honorowy Litwy w Szczecinie Wiesław Wierzchoś.
Podczas krótkiej prezentacji przedstawiciele ZMPSiŚ S.A. zwrócili uwagę na możliwości rozszerzania współpracy między portami w Szczecinie i Świnoujściu i portem w Kłajpedzie oraz między litewskimi i polskimi przedsiębiorcami działającymi w branży morskiej, w tym szczególnie między przewoźnikami promowymi.
Spotkanie zdominował temat uruchomienia połączenia promowego Świnoujście- Kłajpeda. List intencyjny w tej sprawie zarządy portów podpisały 30. 04.2009. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Tendencje zmierzające do ograniczania ruchu samochodów ciężarowych po drogach państw Unii Europejskiej i przeniesienia transportu jak największej ilości towarów na szlaki wodne coraz bardziej się nasilają, co stwarza nowe, większe możliwości dla uruchomienia nowych połączeń promowych.
- Jesteśmy zainteresowani, aby połączenie promowe Kłajpeda - Świnoujście stało się faktem. Oba porty posiadają niezbędną infrastrukturę, aby obsługiwać generowane przez takie połączenie ładunki. Podstawowy problem stanowi znalezienie operatora, który będzie chciał zaangażować się, aby uruchomić regularną linię- powiedział Jarosław Siergiej prezes Zarządu Morskich Portów
Szczecin i Świnoujście S.A.
O sytuacji operatorów promowych mówił także dyrektor generalny zarządu portu w Kłajpedzie Eugenijus Gentvilas, który stwierdził, że obserwuje tendencję prowadzącą do zmniejszania się ilości linii promowych na Bałtyku. Jako uzasadnienie podał dążenie do redukcji kosztów.
Nieco inną koncepcję przedstawił Konsul Honorowy Litwy w Szczecinie Wiesław Wierzchoś, który zasugerował uruchomienie połączenia „łamanego” z Kłajpedy do Sasnitz z zawinięciem do Świnoujścia.
Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że niezbędne są pogłębione analizy, które kompleksowo zobrazują aktualne przepływy potoków ładunkowych, aby na tej podstawie podjąć właściwe decyzje o dalszych działaniach.
Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zadeklarował wsparcie w poszukiwaniu środków dostępnych w programach Unii Europejskiej niezbędnych do sfinansowania takiego wspólnego opracowania.
Na zakończenie prezes ZMPSiŚ zaprosił litewskich przedsiębiorców do inwestowania w naszych portach deklarując profesjonalną pomoc na wszystkich etapach współpracy.
Po zakończeniu wizyty goście zwiedzili port w Szczecinie, a następnie udali się do Świnoujścia, aby obejrzeć terminal promowy oraz budowę terminalu LNG.

Wojciech Sobecki
rzecznik prasowy

Zdjęcia