• Home »
  • PL »
  • Aktualności »
  • KANDYDAT NA PREZYDENTA SZCZECINA ARKADIUSZ LITWIŃSKI Z WIZYTĄ W PORCIE

Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

KANDYDAT NA PREZYDENTA SZCZECINA ARKADIUSZ LITWIŃSKI Z WIZYTĄ W PORCIE

26 października 2010 w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. złożył wizytę kandydat na prezydenta Szczecina Arkadiusz Litwiński.

26 października 2010 w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. złożył wizytę kandydat na prezydenta Szczecina Arkadiusz Litwiński.

W spotkaniu, którego gospodarzem był zarząd spółki ZMPSiŚ S.A. uczestniczyli prezesi spółki Bulk Cargo Port Szczecin w osobach Bogusława Trzcińskiego oraz Wojciecha Pysiaka oraz członkowie zarządu Rady Interesantów Portu Szczecin - Jan Stasiak (prezes spółki Fast Terminals) i Rafał Zahorski (prezes spółki Magemar)
Przedstawiając Arkadiuszowi Litwińskiemu aktualną sytuację portów w Szczecinie i Świnoujściu prezes Jarosław Siergiej zwrócił uwagę na interpretację ustawy o VAT powodującą sytuację, w której polskie porty i funkcjonujące na ich terenie podmioty mają trudności w walce konkurencyjnej z innymi portami bałtyckimi.
Podczas spotkania przedstawiciele spółek działających na terenie portu kolejny raz zwracali uwagę na nierówne traktowanie. W portach w Gdańsku i Gdyni użytkownicy płacą 0,3% wartości terenu, a w Szczecinie i Świnoujściu stawka jest dziesięciokrotnie wyższa i wynosi 3%. Rozmawiano także o konieczności wsparcia inwestycyjnego dla portów. Jedną z takich inwestycji, powinno być z pewnością pogłębienie toru wodnego łączącego Świnoujście ze Szczecinem do głębokości technicznej 12,5 m.
Zwolennikami tej inicjatywy jest całe środowisko morskie Pomorza Zachodniego. Kolejnym dużym zadaniem inwestycyjnym powinno być przywrócenie żeglowności Odry przez cały sezon nawigacyjny.
- Miasto i port muszą się rozwijać. Powinniśmy podejmować wszelkie działania, aby symbioza portu i miasta przynosiła wszystkim jak najwięcej korzyści. Przyszły prezydent powinien z takiej właśnie  perspektywy patrzeć na Szczecin- powiedział podczas spotkania w porcie Arkadiusz Litwiński. 

Wojciech Sobecki
rzecznik prasowy
Zarządu Morskich Portów
Szczecin i Świnoujście SA

Zdjęcia