• Home »
  • PL »
  • Aktualności »
  • MINISTER INFRASTRUKTURY CEZARY GRABARCZYK Z WIZYTĄ W SZCZECIŃSKIM PORCIE

Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

MINISTER INFRASTRUKTURY CEZARY GRABARCZYK Z WIZYTĄ W SZCZECIŃSKIM PORCIE

Na zaproszenie prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Jarosława Siergieja wizytę w szczecińskim porcie złożyli minister infrastruktury w rządzie Donalda Tuska, Cezary Grabarczyk oraz wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli zarządu naszej firmy uczestniczyli także wszyscy prezesi portowych spółek operatorskich.
- Z dumą stwierdzam, że mimo iż spółki portowe w wielu obszarach działalności konkurują ze sobą, to w sprawach kluczowych, istotnych dla całego zespołu portowego mówimy jednym wspólnym głosem- powiedział rozpoczynając spotkanie Jarosław Siergiej.
Prezes ZMPSiŚ S.A. zaprezentował ministrowi infrastruktury wielokrotnie podnoszony przez środowisko morskie naszego regionu problem interpretacji ustawy o podatku VAT, którego skutkiem jest zmniejszenie konkurencyjności spółek operatorskich. Przedstawił sprawę opłat za użytkowanie wieczyste terenów portowych. W portach w Gdańsku i Gdyni opłata wynosi 0,3% wartości użytkowanego terenu, w Szczecinie i Świnoujściu na skutek innej interpretacji przepisów użytkownicy muszą płacić 3% wartości, co w znacznym stopniu wpływa na ich kondycję finansową. Zmniejszenie opłat umożliwi  spółkom przeznaczenie zaoszczędzonej nadwyżki pieniędzy  na inwestycje, co z kolei przyczyni się do podniesienia konkurencyjności zarówno poszczególnych podmiotów jak i całego portu.
Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono konieczności pogłębienia toru wodnego Świnoujście –Szczecin do głębokości technicznej 12,5 m oraz wpisaniu do dokumentów krajowych oraz Unii Europejskiej Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego.
- Musimy sobie zadać pytanie jak mają wyglądać porty w Szczecinie i Świnoujściu za kilkanaście lat. Jeśli chcemy, aby się rozwijały i skutecznie konkurowały z mocno wspieranymi z budżetu federalnego portami niemieckimi, to pieniądze na pogłębienie toru łączącego Świnoujście ze Szczecinem muszą się znaleźć- stwierdził Jarosław Siergiej
Przedstawiciele ZMPSiŚ sygnalizowali niepokój wynikający ze sposobu ułożenia gazociągu Nord Stream.
- Udało się uzyskać zgodę na zagłębienie rurociągu na Torze Zachodnim, co oznacza, że blokady naszych portów nie będzie. Mamy także zapewnienie strony niemieckiej o możliwości zagłębienia rurociągu na podejściu północnym w przyszłości. Zagłębienie będzie możliwe nawet podczas eksploatacji rurociągu – zapewnił minister Grabarczyk.
- Jestem pod wrażeniem koegzystencji portu z pięknymi obszarami przyrodniczymi. Kiedy podczas mojej poprzedniej wizyty pływaliśmy statkiem po porcie widok orła bielika z jednej strony i portowych suwnic i dźwigów z drugiej zrobił na mnie ogromne wrażenie- powiedział minister infrastruktury.
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski mówił, że Odra będzie stopniowo modernizowana, aby w ciągu kilku najbliższych lat żegluga barkami z Gliwic do Szczecina była możliwa przez około 300 dni w roku.
Na zakończenie spotkania prezes Jarosław Siergiej przedstawił najważniejsze zamierzenia inwestycyjne naszej spółki, wśród których wymienił modernizację układu kolejowego i drogowego w portach, wydłużenie nabrzeża Zbożowego przy elewatorze Ewa oraz budowę nowego stanowiska promowego w porcie w Świnoujściu. W ciągu najbliższych pięciu lat Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. wyda na inwestycje prawie 700 mln zł.

Wojciech Sobecki
rzecznik prasowy

Zdjęcia