Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Najlepsza firma w Zachodniopomorskiem

Prestiżowy brytyjski miesięcznik „Forbes" uznał Terminal Promowy Świnoujście Sp. z o.o. Firmą Roku Województwa Zachodniopomorskiego. Nagroda ma charakter symboliczny, bowiem przyznana została w roku jubileuszu 40-lecia żeglugi promowej w Świnoujściu oraz 5-lecia działalności spółki Terminal Promowy Świnoujście Sp. z o.o.

Region Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z najszybciej rozwijających się obszarów w Europie. Prognozy na najbliższy okres przewidują dalszy intensywny wzrost wymiany handlowej państw regionu. Szacuje się, że w 2010 roku wielkość wymiany handlowej państw Morza Bałtyckiego osiągnie poziom l ,8 mld ton. Przedstawione powyżej tendencje z pewnością nie pozostaną bez wpływu na rozwój transportu w poszczególnych krajach, rozwój portów i obszarów, na których one funkcjonują. Niewątpliwie, bardzo ważnym czynnikiem rozwoju Pomorza Zachodniego będzie w najbliższym czasie rozbudowa infrastruktury transportowej i rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu. Bardzo dynamicznie rosną przeładunki kontenerów, drobnicy, w tym przede wszystkim drobnicy kontenerowej, a także przeładunki ro-ro. Na obecne zmiany oraz na tendencje, które dominować będą w transporcie promowym w najbliższych latach musi być przygotowany terminal promowy w Świnoujściu.

Ubiegły rok przyniósł wzrost ruchu pasażerskiego do liczby 767 015 osób (w roku 2005 było to 696 519 osób). Wzrosły także przewozy samochodów osobowych z l26 547 w roku 2005 do 149 885 w roku 2006, samochodów ciężarowych ze 154 392 w roku 2005 do l82 882 w roku ubiegłym oraz wagonów kolejowych z 16 872 do 20 955.
Ponieważ nastąpił wzrost przewozów ładunków i pasażerów oraz planowane otwarcie kolejnych linii promowych łączących Polskę ze Skandynawią, konieczna jest rozbudowa potencjału terminalu poprzez modernizację istniejących i budowę nowych stanowisk promowych. Projekt rozbudowy bazy promów morskich w Świnoujściu jest także odpowiedzią na priorytety polityki transportowej Unii Europejskiej, zakładające przeniesienie części ładunków z zatłoczonych dróg kołowych na szlaki wodne (from road to sea) oraz wspierającej rozwój żeglugi morskiej bliskiego zasięgu.

Obecnie terminal promowy dysponuje 5 stanowiskami pozwalającymi na obsługę promów o długości do 180 m i zanurzeniu 7,5 m. Coraz silniej zaznaczająca się tendencja rozwoju intermodalnych łańcuchów transportowych oraz wzrost wielkości budowanych statków, oraz zwiększenie ładowności taboru samochodowego i kolejowego powoduje konieczność modernizacji stanowiska nr 6 oraz budowę stanowiska nr l tak, aby w Świnoujściu możliwa stała się obsługa promów o długości przekraczającej 200 m. Prace koncepcyjne w tym zakresie są już poważnie zaawansowane, wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni projektanta i wykonawcę inwestycji.

W chwili powstawania terminal promowy w Świnoujściu uznawany był za najnowocześniejszy tego typu obiekt w rejonie Bałtyku. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z intencją właściciela - Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA - w najbliższych latach taki pozostanie.

Wojciech Sobecki
rzecznik prasowy

Więcej informacji o Terminalu Promowym

Galeria zdjęć Terminalu promowego