Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

PRZEWODNICZĄCY SLD W SZCZECIŃSKIM PORCIE

12 listopada 2010r. wizytę w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA złożył przewodniczący SLD, poseł Grzegorz Napieralski. Posłowi towarzyszył szef wojewódzkich struktur partii Dariusz Wieczorek oraz kandydat na prezydenta Szczecina Jędrzej Wijas.

Goście spotkali się z przedstawicielami zarządu naszej firmy, spółek portowych oraz Rady Interesantów Portu Szczecin.
Prezes ZMPSiŚ S.A. Jarosław Siergiej przedstawił aktualną sytuację w portach w Szczecinie i Świnoujściu zwracając szczególną uwagę na sprawy związane z interpretacją ustawy o podatku VAT, która zmniejsza konkurencyjność naszych portów wobec innych portów bałtyckich oraz na nierówności w naliczaniu opłat za użytkowanie wieczyste gruntów na terenach portowych. W portach w Gdańsku i Gdyni stawki opłat za użytkowanie wieczyste są dziesięciokrotnie niższe niż w Szczecinie i Świnoujściu. Taka sytuacja znacząco wpływa na kondycję finansową spółek operatorskich, gdyż to one obciążane są wyższymi opłatami.
Mówiono także o konieczności aktywnego wspierania idei wpisania do dokumentów krajowych i unijnych Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego, konieczności pogłębienia toru wodnego łączącego Świnoujście ze Szczecinem do głębokości technicznej 12,5 m oraz o kwestiach związanych z ułożeniem gazociągu Nord Stream.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że w Warszawie, w miejscach, gdzie zapadają strategiczne decyzje, konieczny jest silny lobbying na rzecz wspierania gospodarki morskiej oraz wszelkich inicjatyw promujących rozwój województwa zachodniopomorskiego.

Wojciech Sobecki
rzecznik prasowy

Zdjęcia